FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Galerie :: Rejestracja :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj
VI MARSZ SZLAKIEM PUŁAWIAKÓW-

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Związek Strzelecki STRZELEC Strona Główna -> Archiwum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin Strejch




Dołączył: 12 Kwi 2006
Posty: 553
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pionki

PostWysłany: 3, 2, 2010;00:45:58    Temat postu: VI MARSZ SZLAKIEM PUŁAWIAKÓW-

Sandomierz, 01.12.2009r.

VI MARSZ SZLAKIEM PUŁAWIAKÓW-

-POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH 1863 R.

Słupcza – Dwikozy – Sandomierz

147. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

100. rocznica utworzenia ruchu strzeleckiego

VI Marsz Szlakiem Puławiaków.

W dniu 06 lutego 2010 r. wyruszy po raz szósty , z miejscowości Słupcza, Marsz Szlakiem Puławiaków-Powstańców Styczniowych 1863 roku.

Rys historyczny:

Nocą z 22 na 23 stycznia 1863 r. z Puław 560 studentów wyruszyło jako jednolity oddział w kierunku Kazimierza Dolnego zajmując tą miejscowość. W Kazimierzu do Powstańców dołączyło140 ochotników i tym sposobem oddział wzrósł do liczby 700 ludzi. 24 stycznia pod Kurowem rozbito pocztę i zabrano 48,000 rubli. Pod względem materialnym, żaden w całym Powstaniu oddział nie był tak dostatnio we wszystko zaopatrzony. Dnia 8 lutego 1863 r. pod wsią Słupcza rozegrał się dramat Powstańców. Otoczony przez Rosjan oddział został rozbity Zabitych zostało 28, dużo wzięto do niewoli, kilkudziesięciu przeważnie rannych uciekło do pobliskich Dwikóz, gdzie pogoń carskich żołnierzy dopadła resztki oddziału Powstańczego i w tej miejscowości zginęło jeszcze 38 ludzi po stronie polskiej. Resztki rannych Powstańców uciekło do Sandomierza gdzie w Bramie Opatowskiej zaczęto budować barykadę. Zbyt mała liczba obrońców i dużo rannych ograniczały możliwości obrony. Powstańcy pouciekali do pobliskich miejscowości, z których część wycofała się przez Wisłę, reszta zaś przedostała się do oddziału Langiewicza.

Na terenie Gminy Dwikozy znajdują się dwie mogiły zbiorowe Powstańców. Na cmentarzu parafialnym w Górach Wysokich pochowano 28, a w mogile w Dwikozach położonej przy trasie Sandomierz -Zawichost 38 Powstańców. Bez wątpienia był to jeden z najtragiczniejszych rozdziałów Powstania Styczniowego na Ziemi Sandomierskiej.


Idea marszu śladem tych tragicznych wypadków zrodziła się z inicjatywy Sandomierskiej Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” Organizacji Społeczno-Wychowawczej. Inicjatorzy marszu pragną, aby pełnił on ważną rolę edukacyjną, wychowawczą, prozdrowotną i sportową, gromadząc coraz więcej uczestników. Przeznaczony jest dla uczniów okolicznych szkół, dla których powinien pełnić szczególną rolę ze względu na edukację regionalną oraz uczniów i młodzieży należących do organizacji społeczno-wychowawczych m.in. strzeleckich, ochotniczej straży pożarnej, młodzieży szkolnej itp. Pragniemy, aby ze względu na swoje wartości edukacyjne i wychowawcze marsz budził coraz większe zainteresowanie ze strony placówek oświatowych, organizacji i lokalnych władz. Idea marszu i jego założenia organizacyjne spotkały się z uznaniem i zainteresowaniem ze strony

Miasta Sandomierza i Gminy Dwikozy.

Prace przygotowawcze oraz wszelkie rozwiązania służące marszowi, oparte są o Ustawę o Wypoczynku Dzieci i Młodzieży, Ustawę o Wychowaniu w Trzeźwości oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r.

Patronat nad VI Marszem Szlakiem Puławiaków –Powstańców Styczniowych 1863 r. objęli:

Burmistrz Miasta Sandomierza i Wójt Gminy Dwikozy

Komendantem Marszu jest dowódca Jednostki Strzeleckiej 2018 w Sandomierzu im. 2pp.Leg.AK

st. insp. ZS Adam Bidas.
II Cel marszu

Udział w marszu ma stworzyć dzieciom i młodzieży możliwość:

1. Poznania historii Państwa i Narodu Polskiego ze szczegółowym uwzględnieniem problematyki zrywów wolnościowych.
2. Wyrabianie wspólnych kryteriów oceny i zasad w myśl haseł patriotycznych i wolnościowych przyświecających powstańcom styczniowym, a przede wszystkim postawy obywatelskiej wyrażającej się służbą i pracą dla dobra Państwa Polskiego.

Marsz ma za zadanie:

1. stworzyć warunki edukacji i czynnego wypoczynku połączone z wyrobieniem zdolności dyscypliny wewnętrznej, działania w grupie, odpowiedzialności za siebie i innych, zaradności, aktywnego działania;
2. wdrażać w obowiązki obywatelskie wobec Państwa;
3. kształtować postawy obywatelskie i prospołeczne;
4. promować aktywne formy wypoczynku;
5. popularyzować i propagować sprawy obronności Kraju;
6. promować zdrowie psychiczne.

III Założenia programowe marszu

Uczestnictwo w marszu odbywa się na trzech płaszczyznach:

-edukacyjno-wychowawczej,

-sprawnościowo-sportowej,

-prozdrowotnej.

Na trasie marszu, po zdobyciu odpowiedniej wiedzy z zakresu historii Powstania Styczniowego i Związku Strzeleckiego uczestnicy wezmą udział w konkursie, przygotowanym przez Organizatorów. Prowadzi przez przepiękne tereny w/w miejscowości Pokonywanie krótkich odcinków marszu na trasach przelotowych odbywać się będzie pod nadzorem Policji przy częściowym wstrzymaniu ruchu.

UWAGA !!!


Organizatorzy marszu zakładają, że zgromadzenie znacznej liczby uczestników (w tym przede wszystkim młodzieży) posłuży wychowawczemu wykorzystaniu potrzeb higieny, promocji zdrowia, dyscypliny, odpowiedzialności i aktywności, które powinny być przestrzegane w tak znacznej zbiorowości.
IV Rozwiązania programowe marszu

1 Marsz odbywa się w oparciu o Regulamin Marszu, który jest podstawą wszelkich rozwiązań organizacyjnych i działań podejmowanych w trakcie jego trwania.

2. Marsz odbywa się na historycznej trasie:

Słupcza - Dwikozy -Sandomierz.

3. Charakter marszu. Marsz odbywa się w zwartej kolumnie podzielonej na maksymalnie 10 osobowe drużyny pod opieką pełnoletniego opiekuna lub dowódcy. Trasa marszu została zatwierdzona przez samorządy lokalne, Policję i Straż Miejską.

4. Noclegi. Uczestnicy marszu mają zapewnione dwa noclegi (w karcie zgłoszenia należy zadeklarować chęć korzystania z noclegów). Porozumienia w kwestii noclegów zostały zawarte z dyrektorami placówek oświatowych i samorządami lokalnymi. Służby porządkowe marszu w liczbie 10 osób przygotowują obiekt na dany dzień i sprzątają go po opuszczeniu przez uczestników marszu. Uczestników obowiązuje w miejscu noclegów dbanie o porządek oraz użyczone mienie. Wszyscy korzystający z noclegów mają obowiązek posiadania własnych śpiworów, karimat, zmiennego obuwia, latarek itp.

5. Wyżywienie. Uczestnikom organizatorzy zapewniają wyżywienie: trzy gorące posiłki (śniadanie, obiad, kolacja). Uczestnicy, korzystający z noclegu w dniu 05/06 lutego kolację przygotowują we własnym zakresie. Dla uczestników, którzy będą korzystać z noclegu w dniu 05/06 lutego przewidziano śniadanie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Związek Strzelecki STRZELEC Strona Główna -> Archiwum Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Army Design by mfs9 - Strik9
Regulamin